Home / Farklı / Erken Tanı Hayat Kurtarır

Erken Tanı Hayat Kurtarır

Her kadının aklına bile getirmek istemediği bir sağlık sorunu olan meme kanseriyle tanışmam orta okul 3. sınıfta olmuştu. Kapalı kapılar ardında sessizce konuşulan konulara aile büyüklerimiz bizi hiç bir zaman dahil etmemişti. Evde bir şeylerin döndüğünün farkındasın ama kimseye konduramıyorsun , sağdan soldan duyduğun kadar konuyu biliyorsun. En önemlisi de kaybetme korkusu  yaşadığın halde bunu kimseyle paylaşamamak…

Daha önceki zamanlarınızda kimseden duymadığınız bilmediğiniz  bu hastalık birden yaşamınızın vazgeçilmez bir parçası oluyor . Bu hastalık için öğrendiğim en önemli şey erken tanı…Evet hepimizin bildiği fakat uygulamada zorluk çektiğimiz erken tanı…. Annem bir gün evde otururken  kötü huylu kitlenin farkına varmıştı . Yapı gereği hastalık konularında hassas olduğu için soluğu hastanede alışı ve bir sürü testler tahliller derken…. öğrenmiştik. Bir toplu iğnenin ucundan da küçük kötü huylu kitlenin varlığını. Bir sürü doktor arayışı derken en sonunda doğru doktor olduğuna inandığımız bir doktorla yolumuza devam ettik. Evet annemin ameliyat olması gerekiyordu .Ya tamamen kazınıp tüm meme alınacak ya da o bölge temizlenecekti. Kadınlardaki doğurganlık dönemi denilen yaş sınırlarının içinde olan annem için karar verme sırası gelmişti. Doğurganlık dönemi ;  kadınların tüm hormonlarının tam çalıştığı bir dönem olduğundan  kanser ne kadar küçük olursa olsun yine de tekrarlayabilir yada başka bir yerden özellikle rahimde oluşabilirdi. Bunlar hep varsayım olsa da en kötüsünü düşünerek hareket ediyorsunuz ki sevdiklerinizden ayrılmayın…Annemin ameliyatı çok güzel geçti ve erken tanı olduğu için ne kemoterapi ne de radyoterapi aldı .. Sadece ve sadece bir sene boyunca bir ilaç kullandı. İsminin halen daha aklımda olduğunu biliyor musunuz ?

Aradan yıllar geçti ve  2016 yıllarının son günlerinde aynı hastalıkla bu sefer  kuzenim karşı karşıya geldi. Kendisi bu konunun ne kadar hassas olduğunu bildiği halde hep ötelemiş memedeki gözle görünün kararmaları bile görmezden gelerek  olayı kendi içinde kapatmaya çalışıyormuş… Ta ki ağrıları başlayana kadar… Dayanılmaz bir hal alan ağrılı bir gününde doktora gittiğinde doktordan aldığı ilk tepkiyle uyuduğu bu uykudan uyanıyor. Doktorun  ilk tepkisi “sen bu güne kadar neredeydin nerede yaşıyorsun? ” Apar topar yapılan testler ve tahliller sonucunda 3 – 5 gün gibi kısa bir sürede hemen ameliyat edildi. Çıkan sonuç evet yüzümüzü güldürmedi hatta çok zor bir sürecinde bizi beklediğini anladık  ..  Süreç yarın başlıyor .. kemoterapi ve radyoterapi alacak kişilerin öncelikle psikolojisinin çok iyi olması gerekiyor. İnsan kendi kendine bu süreye hazırlanmalıymış … Doktorların dediği gibi bu artık grip gibi bir şey… ilacınızı alıp bu hastalıktan kurutulacaksınız…Tabi ki hasta ve hasta yakınları için durum  söylendiği kadar basit değil  ama önemli olan sizi seven koruyan kollayan ailenizin olması ve moral. Aileden aldığın tam  destek seni hayata daha çok bağlayacaktır. İlk kemoterapi izlenimlerini sizlerle daha sonra paylaşacağım ama hepimizin bilmesi gereken şey erken tanı hayat kurtarır!!!!!!

En az 6 ay en fazla birer sene aralıklarla bir hastanede muayene olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

**Her banyoda kendi meme muayenenizi lütfen yapınız .

** Memede yada koltuk altında ele kitle gelmesi halinde doktora başvurunuz.

** Meme ucundan şeffaf renkli yada kan geliyorsa hemen doktora başvurunuz.

** Memede gözle görülür şekil bozukluğu varsa hemen doktora başvurunuz.

** Meme başı derisinde kabuklanma ve soyulma varsa hemen doktora başvurunuz.

**Meme çevresinde oluşan yara ve kızarıklık anında hemen doktora başvurunuz.

** Meme bölgesinde içe doğru göçükler portakal kabuğu gibi görüntü varsa hemen doktora başvurunuz.

 

Sağlıkla kalın …

 

About siyahinci

Ayrıca kontrol ediniz

Baş ağrısından kurtulmanın yolları,

Bazen stres atında kalmaktan ,bazen yorgunluktan bazen de çok çalışmaktan ve bilmediğimiz birçok davranıştan dolayı …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *